W wydanym komunikacie prokuratura z Bergamo podała, że zablokowano 200 tys. euro na koncie córki Panzeriego i 40 tys. euro na jego rachunku bankowym.

Reklama

"Mózg" korupcyjnego procederu

Panzeri wskazywany jest w mediach jako "mózg" całego korupcyjnego procederu, polegającego na przyjmowaniu łapówek od Kataru i Maroka w zamian za prowadzenie sprzyjającej ich wizerunkowi aktywności.

Według belgijskich śledczych zarówno żona, jak i córka byłego eurodeputowanego lewicy uczestniczyły w korupcji. Dlatego wystąpiono o ich przekazanie do Belgii. Włoski sąd zgodził się na ekstradycję żony, która od razu zaskarżyła decyzję we włoskim Sądzie Najwyższym. Decyzję w sprawie córki byłego polityka przełożono na styczeń.

Aresztowanie Evy Kaili

Razem z Panzerim aresztowano też m.in. byłą już wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego Evę Kaili z Grecji i jej partnera, Włocha Francesco Giorgiego. Warunkowo areszt opuścił Luca Visentini, sekretarz generalny Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych.

Wśród kont zajętych na wniosek włoskiego sędziego są te należące do Visentiniego i Giorgiego - wyjaśniła prokuratura zaznaczając, że czynności te przeprowadzono na wniosek sądu w Brukseli w związku ze śledztwem w sprawie korupcji, udziału w grupie przestępczej i prania pieniędzy.

Reklama

Akcja Gwardii Finansowej

Agencja Ansa poinformowała, że w minionych dniach włoska Gwardia Finansowa skonfiskowała 17 tys. euro w gotówce, znalezione w domu rodziny Panzerich koło Bergamo oraz 20 tys. euro w domu Francesco Giorgiego koło Mediolanu.

Z Rzymu Sylwia Wysocka