Nie pomagamy Ukrainie w uderzaniu poza jej granicami, nie zachęcamy Ukrainy do uderzania poza swoimi granicami. Wszystko, co robimy, i co robi świat, ma na celu wsparcie niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy - oświadczył Price podczas konferencji prasowej.

Reklama

Ataki na terytorium Rosji

Odpowiedział w ten sposób na pytanie dotyczące ataków na trzy bazy lotnicze na terytorium Rosji. Price zaznaczył, że ataki te nie zostały oficjalnie przypisane Ukrainie.

Rzecznik nie skomentował też bezpośrednio doniesień o tym, że USA zmodyfikowały przekazane Ukrainie wyrzutnie HIMARS, by uniemożliwić wystrzeliwanie z nich rakiet dalszego zasięgu. Dodał jednak, że pomoc wojskowa USA jest precyzyjnie skrojona pod potrzeby Ukrainy w danym momencie.

Niechęć do "pozorowanego pokoju"

Price rozwinął też poniedziałkową wypowiedź swojego szefa, sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena, który podczas konferencji organizowanej przez "Wall Street Journal" przestrzegł przed zawieraniem "pozorowanego pokoju" z Rosją.

My chcemy pokoju. Ukraińcy chcą pokoju. Społeczność transatlantycka chce pokoju. To, czego nie chcemy, to pauzy. Bo jeśli będziemy mieć pauzę zamiast pokoju, to wiemy, że prezydent (Władimir) Putin wykorzysta ją na przegrupowanie, uzupełnienia i naprawy, i ze wszelkim prawdopodobieństwem wróci na Ukrainę, by ponownie się zemścić - powiedział Price. Zaznaczył, że pokój ten musi być sprawiedliwy.

Pozbawienie koncesji telewizji Dożd

Reklama

Pytany o decyzję Łotwy, by pozbawić koncesji rosyjską niezależną telewizję Dożd, rzecznik Departamentu Stanu odesłał pytających do łotewskich władz, lecz dodał, że USA uważają, iż ważne jest, by Rosjanie mieli dostęp do niezależnych informacji.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński