Wiceprezydent odnotowała kluczowe przesłanie, które prezydent Biden podkreślił podczas swojego spotkania z przewodniczącym Xi 14 listopada: musimy utrzymać otwarte linie komunikacji, by w odpowiedzialny sposób zarządzać współzawodnictwem między naszymi krajami – powiedział urzędnik Białego Domu, cytowany przez agencję Reutera.

Reklama

Rozmowa na wysokim szczeblu

Rozmowę na wysokim szczeblu potwierdziła również państwowa chińska agencja prasowa Xinhua. Według niej Xi ocenił, że jego niedawne spotkanie z Bidenem na indonezyjskiej wyspie Bali było "strategiczne i konstruktywne". Wyraził nadzieję, że obie strony będą współpracować na rzecz "przywrócenia relacji chińsko-amerykańskich na tor zdrowego i stabilnego rozwoju".

Według komunikatu Xinhua Harris podkreśliła, że USA nie dążą do konfrontacji ani konfliktu z Chinami, a obie strony powinny utrzymać komunikację i współpracować ze sobą w sprawach globalnych.

Kuluary szczytu przywódców APEC

Rozmowa Harris z Xi miała miejsce w kuluarach szczytu przywódców Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w stolicy Tajlandii Bangkoku. Biden spotkał się niedawno z Xi na marginesie szczytu G20 na Bali. Według ekspertów spotkanie przywódców może ustabilizować sytuację i złagodzić napięcia, ale nie oznacza przełomu w trudnych relacjach USA-Chiny.

Dwie największe gospodarki świata spierają się o szeroki zakres spraw, od kwestii handlowo-technologicznych, przez bliskie kontakty Pekinu z Moskwą po status Tajwanu, autonomię Hongkongu, prawa człowieka i rosnącą aktywność wojskową Chin na okolicznych morzach.