Ruch powietrzny wstrzymano przed południem w Katalonii, Kastylii i Leonie, Kraju Basków, Aragonii, na Balearach, a także we wspólnotach autonomicznych Nawarra i w La Rioja.

Jak przekazała obrona cywilna, powodem było "wysokie ryzyko", że mogłoby dojść do zderzenia samolotów ze spadającymi w sposób niekontrolowany elementami rakiety. Sprecyzowano, że chodzi o chińską rakietę kosmiczną Długi Marsz 5B, która została wystrzelona 31 października z centrum lotów kosmicznych na wyspie Hajnan na południu Chin.

Reklama

W związku ze wstrzymaniem ruchu samolotów w ciągu dnia w piątek spodziewane są opóźnienia lotów na większości hiszpańskich lotnisk.

Przy ponownym wejściu w atmosferę ziemską większość rakiety spala się, ale większe fragmenty mogą przetrwać i stanowić zagrożenie.

W przeszłości powrót fragmentów chińskich rakiet wywoływał krytykę Chin wśród społeczności międzynarodowych i zachodnich ekspertów, którzy wskazywali na dotychczasowe niepowodzenie Chin w kontrolowaniu lotów powrotnych swoich rakiet. W maju amerykańska agencja kosmiczna NASA napiętnowała Chiny za nieprzestrzeganie standardów odpowiedzialnego postępowania w przestrzeni kosmicznej dotyczącej ich "kosmicznych śmieci". Uczyniła to po tym, jak szczątki rakiety nośnej Długi Marsz 5B spadły do Oceanu Indyjskiego w pobliżu Malediwów.

Marcin Zatyka