Za kandydaturą Pysznego zagłosowało 290 deputowanych – poinformował Żelezniak na Telegramie (https://t.me/yzheleznyak/2653).

Poprzedni szef NBU Kyryło Szewczenko został w czwartek odwołany ze stanowiska przez Radę Najwyższą na wniosek prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Jest podejrzany o nielegalne działania w latach 2015-2020, czyli w czasie, gdy kierował państwowym Ukrhazbankiem – poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na Narodowe Biuro Antykorupcyjne i Specjalną Prokuraturę Antykorupcyjną.

Reklama

Pyszny w 1996 roku uzyskał dyplom z prawa na Czerniowieckim Uniwersytecie Narodowym, a w 2005 roku ukończył studia na Ukraińskiej Akademii Bankowości Narodowego Banku Ukrainy. W 2000 roku zaczął pracę w Oszczadbanku, najpierw jako szef działu prawnego, później był pierwszym zastępcą i pełniącym obowiązki prezesa rady nadzorczej. W latach 2014-2020 był prezesem tego banku.

Pyszny jest członkiem międzynarodowej grupy ekspertów ds. sankcji na Rosję pod kierunkiem szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Andrija Jermaka oraz amerykańskiego naukowca, byłego ambasadora USA w Rosji Michaela McFaula - zaznacza Ukrinform.