Newton przedstawił w ten sposób podczas konferencji DefenseNews spodziewane wyniki środowego forum Ukraine Defense Consultative Group w amerykańskiej bazie w Ramstein w Niemczech.

Nowe HIMARS-y

Myślę, że zobaczymy z obu stron dalsze darowizny systemów artylerii rakietowej, które jak widzimy, przynoszą znaczny efekt na polu bitwy - powiedział radca-minister ambasady Wielkiej Brytanii, odnosząc się do systemów HIMARS i M270 MLRS, dostarczonych Ukrainie przez USA, Wielką Brytanię i Niemcy. Jak dotąd łącznie przekazano 22 takie wyrzutnie.

Reklama

Dyplomata dodał, że jednym z głównych priorytetów Wielkiej Brytanii i sojuszników we wspieraniu sił ukraińskich jest szkolenie ukraińskich żołnierzy. Jak zaznaczył, na Wyspach utworzono sieć obozów szkoleniowych, gdzie trening odbywać będą dziesiątki tysięcy Ukraińców; dotąd kurs przeszło 4,7 tys. Do tych wysiłków dołączyły Szwecja, Finlandia, Dania, Litwa, Polska, Kanada i Nowa Zelandia.

Na kwestię szkolenia zwrócił uwagę również niemiecki attache obrony adm. Axel Ristau, zapowiadając, że Niemcy będą szkolić ukraińskich żołnierzy m.in. z użytkowania systemów obrony powietrznej IRIS-T SLM. Dodał, że priorytetem powinno być także zwiększenie produkcji przemysłu zbrojeniowego, zwłaszcza amunicji i części zamiennych.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński