W Programie III Polskiego radia Schetyna był pytany o ewentualne możliwości porozumienia ugrupowań opozycyjnych przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku.

Reklama

Krytyka Tuska?

Jestem politykiem, który szuka tego, co powinno łączyć, a nie tego, co dzieli - przyznał poseł KO. Dlatego, jak ocenił, "nie jest dobrze, jeśli znajduje się tematy, które mogą podzielić, a taki jest stosunek do aborcji".

Schetyna został zapytany, czy w ten sposób krytykuje lidera PO Donalda Tuska, który w ubiegłym tygodniu zasugerował, że na listach PO nie będzie osób, które nie akceptują stanowiska w sprawie dopuszczalności aborcji do 12. tygodnia ciąży.

Reklama

Uważam, że trzeba zbudować to, co łączy, co może połączyć ugrupowania opozycyjne, ale każde środowisko ma prawo do precyzowania własnego programu, z którym idzie do wyborów - wyjaśnił były przewodniczący PO. Jednak podstawę programową trzeba znaleźć wspólną - dodał.

Wspólny program opozycji?

Przyznał, że wspólne elementy programowe opozycji wciąż nie są sformułowane. Będziemy się starali przedstawić taką podstawę programową, która będzie zaakceptowana przez większość albo przez wszystkie partie demokratycznej opozycji - zapowiedział.

Reklama

Poinformował, że rozpoczynają się rozmowy o pakcie senackim, w ramach których "ten rok będzie decydował o wszystkim". Podobne rozmowy, dodał, będą dotyczyć Sejmu.

Trzeba cierpliwie, konsekwentnie budować przekonanie, że nie ma alternatywy do tego, żeby opozycja poszła razem - podkreślał Schetyna. Polacy nam tego nie wybaczą, jeśli razem nie znajdziemy porozumienia i nie pójdziemy razem do tych wyborów - dodał.

Fundament porozumienia

W opinii Schetyny fundamentem porozumienia powinny być partie należące do Europejskiej Partii Ludowej (EPP), czyli Platforma Obywatelska i PSL.

Powinniśmy rozmawiać z Szymonem Hołownią, powinniśmy się rozszerzać o inne środowiska, współpracować ze środowiskami samorządowymi. Temu będzie poświęcona polityczna jesień i jestem przekonany, że w okolicach przełomu roku opozycja będzie gotowa, żeby przedstawić podstawę programową i skład personalny, organizacyjny, środowiskowy, polityczny pomysłu na wybory 2023 - powiedział Schetyna.

Lider PO Donald Tusk w ub. tygodniu, podczas Campusu Polska Przyszłości, mówił, że aborcja powinna by decyzją kobiety, a nie księdza, prokuratora czy działacza partyjnego. Zapowiedział, że pierwszego dnia po wygranych wyborach zaproponowany zostanie Sejmowi projekt ustawy zakładającej, że aborcja do 12. tygodnia ciąży to decyzja wyłącznie kobiety.

Autor: Piotr Śmiłowicz