Dziennik "El Periodico de Espana" wskazał, że przedstawiona w ostatnich dniach propozycja kanclerza Niemiec Olafa Scholza gazociągu z Półwyspu Iberyjskiego przez Francję do Europy Środkowej jest realna i szybka w realizacji. Inwestycja miałaby bowiem zostać oparta o planowany od wielu lat projekt połączenia gazowego MidCat przez Pireneje.

Reklama

Koszt budowy gazociągu

Gazeta podała, że koszt budowy gazociągu mógłby wynieść około 370 mln euro. Takie szacunki mieli przekazać mediom zastrzegający anonimowość informatorzy w rządzie w Madrycie.

Reklama

"El Periodico de Espana" zauważył, że MidCat, który mógłby znacząco ograniczyć uzależnienie Unii Europejskiej od gazu z Rosji, spotyka się z chłodnym przyjęciem ze strony władz Francji.

Hiszpania czeka na głos Francji

Według odpowiedzialnej za hiszpański resort ochrony środowiska minister Teresy Ribery Madryt jest gotowy do powrotu do projektu gazociągu MidCat, ale wciąż czeka w tej sprawie na oficjalne stanowisko Paryża.

W miniony piątek minister Ribera zapewniła, że przy wsparciu władz francuskich gazociąg łączący Półwysep Iberyjski z Europą Środkową mógłby powstać w ciągu zaledwie ośmiu miesięcy.

Autor: Marcin Zatyka