Eksport ukraińskich produktów rolnych został wznowiony po podpisaniu przez Ukrainę i Rosję porozumienia o częściowym zniesieniu rosyjskiej blokady ukraińskich portów Morza Czarnego - przypomina serwis kyivindependent.

Reklama

Dwa dni temu statek Razoni pod banderą Sierra Leone przybył do Stambułu z ładunkiem 26 000 ton kukurydzy. Był pierwszym statkiem, który opuścił Odessę odkąd Rosja rozpoczęła w lutym blokadę morską.

Jak powiedział Dmytro Barinow, zastępca dyrektora władz ukraińskiego portu morskiego, może to otworzyć drogę dla 23 kolejnych statków wypełnionych po brzegi produktami rolnymi - kukurydzą, pszenicą, nasionami słonecznika i olejem.

Według Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywnościowej na początku sierpnia zebrano tylko 41 proc. plonów. W 2021 r. zbiory zbóż na Ukrainie wyniosły 107 mln ton. Prezydent Wołodymyr Zełenski ocenił 31 lipca, że ​​ukraińskie zbiory w tym roku są zagrożone dwukrotnie mniejszymi zbiorami niż w 2021 r.

Reklama

22 lipca Ukraina i Rosja podpisały popartą przez ONZ umowę, która przewiduje bezpieczny transport ukraińskiego zboża z trzech portów w nad Morzem Czarnym: Odessy, Czarnomorska i Piwdennego.