"Konflikty zbrojne i zaangażowania wojenne ostatnich 30 lat nie uzasadniają obrazu, że tylko Rosja jest +wojownicza+ i +zła+ w wielokrotnym dochodzeniu swoich interesów za pomocą siły militarnej" - napisał Hermann w poświęconej wojnie pracy, którą poznała agencja dpa. "Szczególnie interwencje USA przyniosły wiele zniszczeń zamiast pokoju i demokracji" - uznał autor.

Reklama

Wynurzenia polityka Partii Zielonych

Od końca Związku Radzieckiego Rosja prowadzi brutalne wojny z naruszeniem prawa międzynarodowego, z udowodnionymi zbrodniami wojennymi w rzekomych strefach interesów Rosji, na przykład w Czeczenii, Gruzji i Syrii - kontynuował Hermann. Jednak USA - wspierane przez poszczególne państwa NATO, takie jak Francja, Wielka Brytania i Niemcy - w tym samym okresie interweniowały "ze skoncentrowaną siłą militarną i częściowo także z naruszeniem prawa międzynarodowego w Iraku, Jugosławii, Kosowie, Afganistanie itd.".

Hermann skrytykował również "niewykorzystane szanse na pokój" od upadku Związku Radzieckiego i Układu Warszawskiego. Szansa na nową "architekturę bezpieczeństwa z kontrolą broni i rozbrojeniem, która uwzględnia także interesy byłych państw radzieckich i Rosji" została zaprzepaszczona na rzecz ekspansji NATO na wschód.

Reklama

Były ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk skomentował te opinie na Twitterze: "zamiast relatywizować obrzydliwe zbrodnie wojenne Rosji na Ukrainie, powinien pan raczej martwić się o przepełnione pociągi regionalne".