W wywiadzie dla "Welt am Sonntag" Schaeuble, były szef MSW i przewodniczący Bundestagu, oświadczył: .
Centralna rola Polski
Od rozpoczęcia wojny w Ukrainie można zaobserwować w Europie Środkowo-Wschodniej interesujące przesunięcie - z osi Warszawa-Budapeszt na oś Praga-Warszawa-kraje bałtyckie. – ocenił Schaeuble.
– dodał polityk.
Pomoc dla uchodźców
– podkreślił.
– dodał, przypominając, że problem z procesem zjednoczenia Niemiec polegał w dużej mierze na tym, że zbyt długo pozwalano obywatelom z wschodnich krajów związkowych odczuwać, że nie są postrzegani jako równi Niemcom z Zachodu. – zauważył.
Zagrożenie nuklearne
Jeśli chodzi o pogłębienie współpracy europejskiej, to koniecznie jest skupienie się na obronności. - dodał polityk CDU.
Jak wskazuje "Welt am Sonntag", zwłaszcza od wybuchu wojny na Ukrainie częściej pojawiają się opinie, że Niemcy nie wsłuchują się dostatecznie w głosy krajów Europy Wschodniej, które "znają Rosję lepiej niż Niemcy".
Długoterminowe interesy z Rosją
– skomentował Schaeuble. - dodał.
Schaeuble zadeklarował, że docelowo jest zwolennikiem współpracy z Rosją, która "będzie szanować podstawowe zasady partnerstwa, takie jak niezmienność granic, wyrzeczenie się przemocy w celu obrony własnych interesów i poszanowania praw człowieka". – ocenił.
– podsumował Wolfgang Schaeuble.