Według "Bilda" cała trójka - 19-letni Mohamed A.R., 20-letni Hamit A. i 20-letni Serhat I. - to obywatele Niemiec, którzy urodzili się w tym kraju. Wszyscy zostali już zwolnieni z pracy.

Reklama

Pozdrowienie islamistów

Wysunięty do góry palec wskazujący (tauhid) to pozdrowienie terrorystów Państwa Islamskiego. W islamie palec wskazujący w górę oznacza: nie ma Boga oprócz Allaha - zauważa "Bild".

Rzeczniczka policji federalnej powiedziała gazecie: Na podstawie materiałów wizualnych wszyscy trzej zostali zidentyfikowani jako pracownicy firmy upoważnionej przez operatora portu lotniczego i przewoźnika lotniczego. Ich "przepustki lotniskowe zostały zablokowane ze skutkiem natychmiastowym, tak aby zapewnić, że wykluczony jest jakikolwiek dostęp do stref bezpieczeństwa lotniska" - dodała.

Reklama

Śledztwo

"Bild" pisze, że śledztwo wszczęły także służby ochrony państwa.

Reklama

Rzecznik lotniska powiedział portalowi RND, że mężczyźni byli pracownikami "usługodawcy działającego na terenie lotniska", a "firma ta nie działa w imieniu Flughafen Duesseldorf GmbH".

Zawłaszczenie religijnego gestu

"Od pewnego czasu dżihadyści z IS zawłaszczyli sobie ten religijny gest" - zauważa RND w nawiązaniu do tauhidu. Anis Amri, który 19 grudnia 2016 roku zabił 13 osób w zamachu na jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie, również okazał tym gestem swoją wierność IS. Niedaleko miejsca zbrodni, na stacji Zoo w Berlinie, Amri pokazał ten gest po raz ostatni. Mężczyzna miał celowo wyciągnąć palec wskazujący przed kamerą wideo - przypomina RND.

Z Berlina Berenika Lemańczyk