Reklama

Dzięki wakacjom kredytowym będzie można uzyskać dopłatę do rat kredytów nawet przez dwa lata i do 2 tys. zł miesięcznie" – wskazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w informacji przekazanej PAP. Szef MRiT podkreślił, że od stycznia 2023 r. zniknie stawka WIBOR przy oprocentowaniu kredytów hipotecznych mieszkaniowych, co łącznie obniży raty kredytów o około 1 mld zł.

Wakacje kredytowe

W czwartek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 7 lipca br. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Daje ona osobom spłacającym kredyt na mieszkanie możliwość skorzystania z tzw. wakacji kredytowych. Ustawa zakłada też wzrost środków przeznaczonych na dopłaty z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Banki mają do końca roku wpłacić na fundusz dodatkowo 1,4 mld zł.

Reklama

Dopłata do raty kredytu. Dla kogo?

Wprowadzana pomoc to nie tylko wakacje, ale również dopłata do rat kredytów nawet przez dwa lata i do 2 tys. zł miesięcznie. Z tych dopłat nawet 24 tys. zł może być umorzone. To instrument dla osób w najtrudniejszej sytuacji, którym po odliczeniu raty pozostaje mniej niż 1552 zł lub 1200 zł na osobę – zauważył minister Buda.

Przypomniał, że premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wsparcie 25 kwietnia, a dzisiaj zapowiedź staje się faktem. Jednocześnie szef MRiT zauważył, że to nie koniec działań rządu na rzecz obniżenia wysokości płatności kredytowych. Pamiętajmy, że 1 stycznia 2023 roku zniknie stawka WIBOR przy oprocentowaniu kredytów hipotecznych mieszkaniowych, czyli w praktyce nastąpi obniżka rat kredytów łącznie o około 1 mld zł - stwierdził Buda.

Wakacje kredytowe łącznie przez 8 miesięcy

Wakacje kredytowe pozwolą na zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w polskiej walucie łącznie przez 8 miesięcy: po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale tego roku i po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów przyszłego roku. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, kiedy skorzystało się z zawieszenia spłaty kredytu.

autorka: Karolina Mózgowiec