Będziemy ich głodzić, dopóki nie zniosą sankcji - mówi redaktor naczelna telewizji Russia Today Margarita Simonyan .

Reklama

Wiecie jest taki bardzo cyniczny żart, albo raczej wołanie, w Moskwie – słyszałam to już kilka razy od różnych osób. Brzmi tak: Całą nasza nadzieja jest w głodzie – powiedziała Simonyan .

Według niej, gdy zacznie się problem głodu na świecie to Zachód zniesie sankcje. I znowu będą naszymi przyjaciółmi, bo zrozumieją, że to konieczne – oceniła naczelna RT.

Reklama

Ukraina, która jest jednym z największych eksporterów zboża na świecie, oskarżyła Rosję o kradzież zboża z terytoriów, które rosyjskie siły zbrojne zajęły od czasu inwazji rozpoczętej pod koniec lutego. Kraje zachodnie oskarżyły Rosję o sprowokowanie globalnego kryzysu żywnościowego poprzez zamknięcie ukraińskich portów nad Morzem Czarnym.

Dnia 8 czerwca zastępca szefa ukraińskiego związku producentów rolnych (UAC) powiedział, że Rosja zagrabiła około 600 000 ton zboża z okupowanego terytorium i część z nich wyeksportowała.

Rosja blokuje eksport zboża

Blokowanie przez Rosję eksportu milionów ton ukraińskiego zboża to zbrodnia wojenna - oświadczył szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell.

Wzywamy Rosję do odblokowania ukraińskich portów. To niepojęte, niewyobrażalne, że miliony ton pszenicy są blokowane na Ukrainie, podczas gdy ludzie na świecie cierpią głód - powiedział Borrell, cytowany przez agencję Reutera.