"Jeszcze przed wojną Putina z Ukrainą przegrywaliśmy w globalnej walce z głodem. Teraz ta nieuzasadniona i niesprowokowana wojna naraża świat na głód, który dotknie kolejne setki milionów ludzi" - ocenił Borrell.

Reklama

"Aby uniknąć globalnej katastrofy żywnościowej, najwyższym priorytetem pozostaje zakończenie wojny i opuszczenie przez wojska rosyjskie Ukrainy. Taki jest cel ogromnego wsparcia udzielanego przez UE dla Ukrainy i środków ograniczających, które stosujemy wraz z naszymi sojusznikami przeciwko reżimowi Putina. Jednak nigdy nie braliśmy na cel rosyjskiego eksportu produktów rolnych i nawozów. Sankcje UE nie zabraniają Rosji eksportu jakichkolwiek towarów rolnych i płatności za taki eksport (...), pod warunkiem, że nie są w to zaangażowane osoby lub podmioty objęte ograniczeniami. Sankcje unijne nie mają również zastosowania eksterytorialnego, tj. nie obowiązują podmiotów spoza UE, chyba że ich działalność przynajmniej częściowo jest prowadzona na terenie Unii" - napisał Borrell.

Kampania dezinformacji

Zwrócił uwagę na to, że Moskwa z jednej strony blokuje porty Ukrainy, uniemożliwiając eksport milionów ton zboża na rynki światowe i stosuje ograniczenia oraz cła na wywóz własnej produkcji, z drugiej zaś strony prowadzi kampanię dezinformacji, oskarżając Zachód o stworzenie zagrożenia żywnościowego.

"Kiedy rosyjska machina propagandowa twierdzi, że jesteśmy odpowiedzialni za kryzys żywnościowy, to jest to cyniczne kłamstwo, jak wiele innych, które ta machina szerzy od wielu lat. (...) Wszyscy, którzy chcą ograniczyć światowy kryzys żywnościowy, powinni przede wszystkim pomóc nam zwiększyć presję na Rosję, aby zakończyła agresję" - skonstatował szef unijnej dyplomacji.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz