"Wyjaśniliśmy Komisji wszelkie wątpliwości, decyzja KE będzie w ciągu parunastu dni" - powiedział Obajtek dziennikarzom. - Nie spodziewamy się decyzji innej niż zgoda - dodał.

Reklama

- Wątpliwości zostały wyjaśnione, wyjaśnienia zostały całkowicie zamknięte i przez Komisję zostały przyjęte - dodał prezes PKN Orlen. Zaznaczył, że chodziło o "niewielkie" zmiany w umowach z partnerami w ramach środków zaradczych, "nic nieznaczące, drobne zapisy".

Obajtek dodał, że walne zgromadzenia akcjonariuszy w sprawie przejęcia są planowane na przełom lipca i sierpnia, i "ten termin jest niezagrożony". Podkreślił też, że nie ma już miejsca na zmianę przyjętego parytetu wymiany akcji w relacji 1:1,075.

- Przy jego przygotowywaniu wzięliśmy pod uwagę wszystkie czynniki, wyceny były poprzedzone wcześniejszymi analizami i badaniami doradców, w tym globalnych firm inwestycyjnych. Patrzyliśmy również na rekomendacje analityków biur maklerskich i ich wyceny firm. Oba zarządy miały pełną świadomość przy podejmowaniu decyzji - powiedział prezes Orlenu. - Wychodziliśmy z założenia, że parytet powinien być satysfakcjonujący dla akcjonariuszy Lotosu i Orlenu. Uważamy, że parytet jest sprawiedliwy dla każdego akcjonariusza - dodał.

Reklama

"Niezagrożony termin przejęcia PGNiG"

Prezes PKN Orlen ocenił również, że niezagrożony jest także październikowy termin przejęcia PGNiG.

Obajtek poinformował również, że PKN Orlen w najbliższym czasie ogłosi warte kilka mld dol. projekty z Saudi Aramco i jego spółką Sabic w zakresie rozwoju łańcucha petrochemicznego. - Z dużym prawdopodobieństwem jeszcze przed walnymi zgromadzeniami Orlenu i Lotosu zakomunikujemy wspólne projekty - powiedział.

Prezes Orlenu poinformował także, że w ostatnich miesiącach, mimo wysokich cen paliw, w Polsce notuje się ponad 10 proc. wzrost ich sprzedaży w stosunku do zeszłego roku. Jako przyczyny wzrostu popytu wskazał m.in. pojawienie się w Polsce miliona samochodów z Ukrainy, którymi przyjechali uchodźcy, czy też związany z wojną wzrost transportu do i z Ukrainy przez polskie terytorium.

Obajtek zapewnił, że mimo zwiększonego popytu w Polsce nie ma zagrożenia niedoborami paliw płynnych. - Tego problemu dziś nie ma - podkreślił. Zaznaczył jednocześnie, że partnerstwa, w które wszedł Orlen, m.in. z Saudi Aramco, są powiązane z bezpieczeństwem. Taki partner traktuje nas priorytetowo - wyjaśniał, dodając, że saudyjski koncern wsparł Orlen np. w przypadku dostaw oleju napędowego.