Ziobro w ten sposób skomentował piątkową publikację PAP, w której historyk prof. Bogdan Musiał omawiał szyfrogram polskiego wywiadu sprzed 31 lat. "Oto prawdziwa twarz Niemiec i jej polityki wobec Polski. Nie wymaga komentarza. Poza jednym - dziś Niemcom już nie wystarczy podbój gospodarczy, dziś Polska ma być uległa także politycznie, jak niemiecka kolonia" - oświadczył szef Solidarnej Polski na Twitterze.

Reklama

Czym jest szyfrogram 3398?

Szyfrogram nr 3398 został sporządzony w czerwcu 1990 r. przez oficera polskiego wywiadu na podstawie informacji ujawnionych mu przez niemieckiego agenta o kryptonimie "Wolf". Prof. Musiał, pełniący obecnie funkcję dyrektora Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego, powiedział PAP, że na meldunek natknął się podczas swojej pracy badawczej.

Szyfrogram znajduje się w zasobach IPN. Napisano w nim, że "korzystnym z punktu widzenia RFN jest rozbicie politycznych ugrupowań w Polsce, brak dominującej partii i podziały w Solidarności". "Dla Niemiec tworzy to szansę gospodarczej ekspansji" - oceniało osobowe źródło w meldunku oficera polskiego wywiadu.

Reklama