Prawicowe włoskie ugrupowanie Giorgii Meloni jest sojusznikiem PiS we frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim. W sondażach poparcia we Włoszech jest na pierwszym miejscu.

Reklama

Wiatr zmian w polityce europejskiej

W przesłaniu wideo na niedzielną konferencję programową partii w Mediolanie szef polskiego rządu, cytowany przez Ansę, podkreślił: Kongres Braci Włoch jest promieniem nadziei; wasze znakomite rezultaty w sondażach zwiastują wiatr zmian w polityce europejskiej.

Reklama

Morawiecki zaznaczył, że grupa EKR "zawsze była bardzo krytyczna" wobec prezydenta Rosji Władimira Putina - i to na długo przed jego agresją na Ukrainę.

Takiej "dalekowzroczności" - dodał - "jeszcze do niedawna brakowało w Europie".

Europa narodów wspólnym celem prawicy

Zwracając się do liderki ugrupowania Giorgii Meloni, powiedział: Twoja partia nazywa się Bracia Włoch, ale nasze dobre relacje sprawiają, że myślę o was jako braciach, siostrach Europy; Europy narodów i Europy tożsamości.

Europa narodów – to jest nasz wspólny cel. Niektórzy politycy dalej powtarzają: "więcej Europy", jakby to było panaceum, które może rozwiązać wszystkie problemy naszego kontynentu - stwierdził polski premier.

Zauważył następnie: Wojna na Ukrainie pokazuje, jak bardzo niezbędne są państwa narodowe. Sami Ukraińcy pokazali to, walcząc heroicznie o każdy centymetr swojej ziemi. Wojna na Ukrainie przypomniała nam też o innej ważnej rzeczy; że Europa potrzebuje amerykańskich gwarancji bezpieczeństwa i że NATO jest naszym niezastąpionym parasolem ochronnym.

Reklama

W zmieniającym się świecie państwa NATO są czymś więcej niż tylko zwykłym sojuszem obronnym. Stanowią one oś wspólnych wartości, na których opiera się ten sojusz - mówił Morawiecki.

Bezpieczeństwo energetyczne

Dodał, że kolejna lekcja płynąca z wojny na Ukrainie dotyczy bezpieczeństwa energetycznego.

To oczywiste - mówił - że bezpieczeństwa w dziedzinie energii, jak w każdej innej, nigdy nie zapewni kraj, który brutalnie i bez żadnego powodu atakuje sąsiadów.

Nie możemy być uzależnieni od watażki i jego pobudek. Nasze pieniądze nie mogą finansować jego brudnych wojen - powiedział premier RP.

Dodał też: Razem udowodniliśmy, że Europa narodów nie ma nic wspólnego z egoizmem i że wspólne cele oraz wartości są gwarancjami jedności, większymi i silniejszymi od instytucji.

Morawiecki życzył opozycyjnej partii powodzenia w następnych wyborach parlamentarnych i stwierdził: Włochy potrzebują waszego sukcesu, a Europa liczy na was.