Dzisiaj podczas posiedzenia Rady Ministrów przyjęliśmy Aktualizację Programu Konwergencji. Zakłada ona redukcję długu i deficytu budżetowego i deficytu sektora finansów publicznych oraz redukcję inflacji, przy założeniu, że będziemy mieli solidny - jak na sytuację, jaka jest przed nami - wzrost gospodarczy. On będzie oscylował powyżej 3 proc. PKB - powiedział premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej.

Reklama

Ile wyniesie deficyt?

Ze słów premiera wynika, że w Aktualizacji Programu Konwergencji znalazły się prognozy deficytu budżetu na trzy lata. Dzisiaj zakładamy, że deficyt przekroczy 4 proc. (PKB - PAP), ale mamy dużą nadzieję, podpartą realnie spływającymi podatkami, że ten deficyt będzie już w tym roku niższy niż 4 proc. Na przyszły rok zakładamy deficyt nieco wyższy niż 3,5 proc. i jestem optymistą, że będzie to miedzy 3 a 3,5 proc. W kolejnym roku zakładamy spadek deficytu poniżej 3 proc. - powiedział premier.

Reklama

Szef rządu dodał, że założenia Aktualizacji Programu Konwergencji są konserwatywne. Rynki finansowe, agencje ratingowe będą dokładnie analizowały każdą liczbę i patrzyły na program od strony wiarygodności przekazu - dodał.