To pierwszy seryjny zestaw tego systemu bardzo krótkiego zasięgu i drugi dostarczony wojsku; prototypowy zestaw jest na wyposażeniu 37. dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej w Sochaczewie. W 2022 r. konsorcjum planuje dostawy dwóch kolejnych seryjnych zestawów.

Reklama

Plan modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP zakłada pozyskanie wielowarstwowego, zintegrowanego systemu obrony powietrznej, przystosowanego do zwalczania pełnego spektrum środków napadu powietrznego – przypomniał cytowany w komunikacie PGZ prezes Grupy Sebastian Chwałek.

Modernizacja wojska

Zapewnił, że "na każdym szczeblu tego systemu polski przemysł zbrojeniowy ma kompetencje i zdolności do dostarczania rozwiązań skrojonych pod potrzeby naszych żołnierzy". Zwrócił uwagę, że uzbrojeniem wyrzutni są pociski Grom/Piorun, "które wyróżnia precyzja, skuteczność rażenia oraz możliwość użycia w każdych warunkach, w dowolnej porze dnia i nocy".

Reklama

Pojedynczy zestaw składa się z sześciu jednostek ogniowych z ciągnikami artyleryjskimi, stanowiska dowodzenia, stacji radiolokacyjnej; dwóch pojazdów transportowych i dwóch pojazdów amunicyjnych.

W skład każdej jednostki ogniowej systemu wchodzą dwie automatyczne armaty 23mm i dwie wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych Grom/Piorun. Każdy zestaw ma własną głowicę optoelektroniczną z kamerą termowizyjną i dalmierzem laserowym.

Reklama

Zwalcza samoloty, śmigłowce, drony

System, przeznaczony do zwalczania samolotów, śmigłowców, dronów i pocisków manewrujących na dystansie do 5 km, może działać autonomicznie i w ramach zintegrowanej, wielowarstwowej obrony przeciwlotniczej jako system bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD). Rozwiązania wykorzystane w PSR-A Pilica PGZ zamierza zastosować również w innych projektach obrony przeciwlotniczej.

Konsorcjum powołane do budowy zestawu Pilica tworzą spółki Grupy PGZ: PGZ SA, PIT-Radwar, PCO i Zakłady Mechaniczne Tarnów jako integrator systemu.