Trzaskowski podczas briefingu pytany był o dalsze losy budynku przy ulicy Sobieskiego 100. Jeśli chodzi o Szpiegowo to czekamy na decyzję sądu. Z naszej strony wszystkie procedury zostały zakończone. Teraz jest to tylko kwestia decyzji sądu czy na pewno dochowano wszystkich procedur - powiedział prezydent Warszawy. Zaznaczył, że decyzji spodziewa się w przeciągu najbliższych dni.

Reklama

Trzaskowski o inwestycji przy ul. Sobieskiego 100

Ostatni krok z naszej strony czyli nota dyplomatyczna została wręczona ambasadzie. Miejmy nadzieję, że to wszystko rozstrzygnie się dosłownie w tym, albo na początku następnego tygodnia - podkreślił Trzaskowski.

Reklama

W budynku przy ulicy Sobieskiego 100, w którym w czasach PRL mieszkali pracownicy rosyjskiej ambasady jest ponad 100 mieszkań. Wiele lat temu budynek opustoszał i wymaga remontu. Na przestrzeni lat przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych i stołecznego ratusza podejmowali szereg prób uregulowania stanu prawnego nieruchomości na rzecz Federacji Rosyjskiej w Polsce i odpowiednio w Rosji na rzecz Polski. Jak zaznaczył ratusz, złożony w ubiegłym tygodniu wniosek egzekucyjny kończy długoletnie starania podejmowane przez prezydenta stolicy o dobrowolne wydanie nieruchomości przy ul. Sobieskiego.

Po odzyskaniu budynku stolica zamierza przeznaczyć lokale dla rodzin z małymi dziećmi, które straciły swoje domy wskutek agresji Rosji w Ukrainie.