Analitycy PIE zwrócili uwagę, że w wyniku agresji Rosji na Ukrainę sankcjami Zachodu zostali objęci m.in. miliarderzy powiązani z reżimem prezydenta Rosji Władimira Putina. Sankcje UE dotyczą 862 osób, a USA 446. "Choć trudno jest oszacować ich łączny majątek, wiadomo, że 28 oligarchów z obu list posiada zasoby o wartości 146,4 mld dol." – wskazał Polski Instytut Ekonomiczny w poniedziałkowej analizie.

Reklama

Rosyjscy oligarchowie w obliczu sankcji

Jak przypomniano, w ramach sankcji nałożonych na Rosję, Unia Europejska wprowadziła zakaz prowadzenia rosyjskich depozytów powyżej 100 tys. euro w bankach UE, rachunków prowadzonych przez centralne depozyty papierów wartościowych UE oraz zakaz sprzedaży papierów wartościowych denominowanych w euro klientom rosyjskim.

"Rosyjscy dyplomaci, urzędnicy i biznesmeni nie mogą już korzystać z przepisów o ułatwieniach wizowych, które umożliwiają uprzywilejowany dostęp do UE" - dodano. UE i USA przyjęły sankcje mające na celu zamrożenie zarówno aktywów prezydenta Władimira Putina i rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, "jak i majętnych osób powiązanych z rosyjskim reżimem".

Reklama

Jak zaznaczył analityk w PIE Krzysztof Kutwa, UE opublikowała listy sankcyjne obejmujące 608 nazwisk powiązanych z reżimem Putina. Przedłużono także sankcje nałożone na Rosję po aneksji Krymu i rozpoczęciu wojny w Donbasie, co oznacza, że sankcjami UE w związku z konfliktem objętych jest w sumie 862 osoby.

Wśród osób, na które sankcje nałożono w 2022 r. znajduje się 16 rosyjskich miliarderów, których majątek wart jest ponad 100 mld dol. - wskazał. Dodał, że Stany Zjednoczone objęły sankcjami 446 osób – majątek 15 z nich wart jest ponad 90 mld dol. Ponieważ niektóre nazwiska powtarzają się na obu listach, na podstawie ogólnodostępnych danych można oszacować wartość majątku 28 najbogatszych rosyjskich oligarchów na kwotę 146,4 mld dol. - stwierdził Kutwa.

Andrej Melniczenko, Michaił Fridman, Aliszer Usmanow

PIE zwróciło uwagę, że sankcjami UE zostali objęci m.in. Andrej Melniczenko – założyciel spółki chemicznej EuroChem Group oraz spółki węglowej SUEK, a także większościowy właściciel Morskiego Portu Handlowego Murmańsk, Michaił Fridman – założyciel jednego z największych prywatnych banków Rosji Alfa-Bank oraz Aliszer Usmanow, współwłaściciel firmy Metalloinvest, który prowadzi interesy m.in. w branży metali szlachetnych, żelaza, stali, gazu ziemnego. Łączny majątek tylko tych trzech osób to ok. 44 mld dol.

Giennadij Timczenko, Sulejman Kerimow, Wiktor Vekselberg, Andrej Skoch

Z kolei na amerykańskiej liście sankcyjnej znalazł m.in. Giennadij Timczenko – założyciel i właściciel prywatnej grupy inwestycyjnej Volga Group, która specjalizuje się w inwestycjach w aktywa energetyczne, transportowe i infrastrukturalne; Sulejman Kerimow – związany z wchodzącym w skład Federacji Rosyjskiej Dagestanem; Wiktor Vekselberg – magnat przemysłu aluminium i tytanu, prezes zarządu spółki akcyjnej TNK-BP oraz prezes przedsiębiorstwa Renowa oraz Andrej Skoch – współwłaściciel huty Lebedinsky Mining. "Łączny majątek tych 4 miliarderów to ok. 50 mld dol." - wskazał PIE.

Lista osób objętych sankcjami Stanów Zjednoczonych powstała w oparciu o dane Biura Kontroli Aktywów Zagranicznych zgromadzonych w aplikacji Sanctions List Search. Dane o wartości majątku pozyskano z listy miliarderów opracowywanej przez Forbesa. Lista osób objętych sankcjami Unii Europejskiej powstała w oparciu m.in. o unijne rozporządzenia wykonawcze.