- Jesteśmy przekonani, że kiedy ta analiza prawna zostanie przeprowadzona, okaże się, że Rosja w RB ONZ jest nielegalnie - dodał.

Reklama

Kułeba oświadczył też, że na Ukrainę jadą z 16 krajów ochotnicy, którzy są gotowi "ramię w ramię z ukraińskim narodem walczyć przeciwko agresorowi". - Ich łączna liczba już przekroczyła 1000 osób - przekazał. - Stale nadchodzą kolejne zgłoszenia - dodał Kułeba.

- Ukraina - oświadczył - wraz z partnerami prowadzi wielką kampanię deputinizacji świata. - Z Rosjanami zrywane są umowy. Współpraca z Rosjanami, z tymi, którzy popierają rosyjską agresję, stała się niemoralna, nie do przyjęcia - podkreślił Kułeba, dodając, że Rosja niszczy miasta Ukrainy, a "my niszczymy jej gospodarkę".

Reklama

Jak dodał, ponad 100 firm gigantów całkowicie albo częściowo wstrzymało działalność w Rosji, albo planują to zrobić. Są wśród nich: DHL, Apple, Google, Twitter, Lenovo, Spotify, Tesla, Visa, MasterCard, Adidas i inne.

"Pieniądze będą zmazane krwią"

Kułeba dodał, że siedem rosyjskich banków, które mają być odłączone od systemu SWIFT, nie są ostatnimi. - Będziemy kontynuować działania w tym kierunku - zapowiedział. - Bez przesady zębami wygryzaliśmy każdy z tych banków - stwierdził Kułeba i dodał, że sankcja przewidująca odłączenie od SWIFT była "najcięższą", o jaką przyszło walczyć ukraińskiej dyplomacji. - Ale przełamaliśmy psychologiczną barierę parterów - dodał.

- Zapewniam, że to nie ostatnie banki, które zostaną odłączone. Kontynuujemy te działania. Wszystkie banki Federacji Rosyjskiej mają być odłączone od systemu SWIFT - mówił.

- W innym wypadku te transakcje i pieniądze, które będą przechodzić przez system, będą zmazane krwią ukraińskich niewinnych obywateli, kobiet, dzieci, którzy zginęli pod uderzeniami rosyjskiej agresji - powiedział Kułeba.