Tusk we wpisie na Twitterze odniósł się do sankcji nakładanych na Rosję m.in. przez UE w związku z agresją na Ukrainę.

Reklama

Sankcje także wobec Łukaszenki?

"A kiedy będziecie gotowi do podjęcia decyzji, proszę pamiętajcie też o Białorusi. Równie surowe sankcje są potrzebne wobec Łukaszenki i jego bandytów" - podkreślił. Jak wskazał, prezydent Białorusi ponosi "taką samą odpowiedzialność za agresję jak Putin".

Kontrowersje wokół SWIFT

Reklama

W nocy z czwartku na piątek szefowie państw i rządów UE uzgodnili pakiet sankcji, głównie gospodarczych, ale też politycznych na Rosję. Podczas posiedzenia Rady Europejskiej była też dyskusja na temat ewentualnego odłączenia Rosji od systemu SWIFT, jednak - według doniesień medialnych - nie zgodziły się na to: Niemcy, Włochy Węgry i Cypr.

Premier Mateusz Morawiecki wystosował w piątek list do liderów UE, w których zaapelował o wprowadzenie następujących sankcji: odcięcie Rosji od systemu SWIFT, zamknięcie europejskiej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów, zamrożenie i konfiskata majątków rosyjskich elit i oligarchów powiązanych z Putinem, usunięcie rosyjskich firm z indeksu MSCI i odcięcie ich od rynków kapitałowych, ostateczne zakończenie Nord Stream 2, odejście od kupowania węglowodorów od Rosji oraz dołączenie do sankcji osób Władimira Putina i szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa.