"Z całą mocą potępiamy bezprecedensową militarną agresję Rosji na Ukrainę. Swoimi niesprowokowanymi i nieuzasadnionymi działaniami wojskowymi Rosja rażąco łamie prawo międzynarodowe i podważa europejskie i światowe bezpieczeństwo oraz stabilność. Ubolewamy nad utratą życia i ludzkim cierpieniem" - napisali von der Leyen i Michel, wzywając Rosję do natychmiastowego zaprzestania działań wojennych, wycofania wojsk z Ukrainy i pełnego poszanowania integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości Ukrainy.

Reklama

"Na takie użycie siły i przymusu nie ma miejsca w XXI wieku. UE stoi zdecydowanie po stronie Ukrainy i jej obywatel" - zadeklarowali.

Nowe sankcje wobec Rosji

Szefowa KE i przewodniczący Rady Europejskiej zapowiedzieli też, że unijni przywódcy, którzy spotykają się w czwartek w Brukseli, będą rozmawiać o dalszych sankcjach wobec Rosji, które spowodują "ogromne i poważne konsekwencje dla tego kraju, za jego działania".

Ursula von der Leyen i wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell przedstawią dalszy pakiet sankcji "finalizowany przez Komisję Europejską i Europejską Służbę Działań Zewnętrznych (ESDZ) w ścisłej współpracy z partnerami". Rada UE ma je szybko przyjąć.

- Dzisiaj przedstawimy olbrzymi pakiet sankcji do przyjęcia przez liderów państw UE; będzie dotyczył strategicznych sektorów rosyjskiej gospodarki, poprzez zablokowanie im dostępu do technologii i rynków. Zamrozimy rosyjskie aktywa w Unii Europejskiej, zatrzymamy dostęp rosyjskich banków do europejskich rynków finansowych - stwierdziła von der Leyen.

Jednocześnie Michel poinformował na Twitterze, że rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, aby potępić rosyjską agresję i wyrazić solidarność z Ukrainą.

Reklama

"Najczarniejsze chwile od II wojny"

- UE nałoży na Rosję najcięższe sankcje w historii - zapowiedział w czwartek w Brukseli wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell.

- To jedne z najczarniejszych chwil dla Europy od czasów zakończenia II wojny światowej. Mocarstwo atomowe zaatakowało państwo sąsiedzkie i grozi odwetem innym krajom, które mogłyby pośpieszyć na jego ratunek. Jest to nie tylko pogwałcenie prawa międzynarodowego, to pogwałcenie podstawowych zasad ludzkiego współistnienia. Już kosztuje to wiele istnień ludzkich, a konsekwencje, które mamy przed nami wciąż są nieznane - oświadczył Borrell.

- Unia Europejska odpowie w najmocniejszy sposób z możliwych - dodał, zapowiadając "najcięższe, najsurowsze sankcje", jakie Wspólnota kiedykolwiek nałożyła.