"Ci którzy rozumieją elementarnie gospodarkę wiedzą, że gdyby rząd miał guziki i na jednym byłoby napisane niskie ceny żywności, a na drugim wysokie, to ja bym nic innego nie robił tylko bym naciskał ten guzik niskie ceny. Tylko takich guzików nie ma" - słyszymy przytoczoną w filmiku wypowiedź Tuska z czerwca 2011 r. kiedy był premierem.

Reklama

Tusk kontra Morawiecki

Następnie pojawia się wtorkowa wypowiedź premiera Morawieckiego: "Polski rząd nie siedzi z założonymi rękami. Nie chowamy głowy w piasek. Tylko robimy wszystko to, co jest w naszej mocy, żeby ceny były niższe, żeby zwalczyć tę inflacyjną hydrę, tę inflacyjną huśtawkę".

Dlatego - dodał - "już przed świętami obniżyliśmy akcyzę, obniżyliśmy VAT na wiele nośników". "A po Sylwestrze obiecaliśmy, że od 1 lutego obniżymy VAT na paliwo, na benzynę z 23 na 8 procent" - zaznaczył premier.

"Tak, jak do tej pory poprzez wiele naszych działań udało się i utrzymać dobry wzrost gospodarczy, i obronić miejsca pracy, tak teraz poprzez kolejne nasze działania zwalczymy w końcu tę inflacyjną hydrę" - powiedział Morawiecki.

Reklama

Na końcu przypomniano, że rząd w ostatnim czasie obniżył VAT na żywność do 0 proc; na nawozy do 0 proc; na gaz do 0 proc; na paliwo do 8 proc. oraz na prąd i ciepło do 5 proc.