Wydział Komunikacji społecznej Biura podał, że sprawa ma zasięg ogólnokrajowy, a na trop procederu wpadli agenci CBA oraz żandarmi wojskowi. Zatrzymań w woj. pomorskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim oraz śląskim dokonali funkcjonariusze poznańskiej delegatury CBA.

Reklama

Przeszukania

Podczas przeszukań miejsc prowadzenia działalności gospodarczej oprócz dokumentacji i elektronicznych nośników danych funkcjonariusze zabezpieczyli mienie o łącznej wartości powyżej 100 tys. zł, 2,8 tys. euro oraz 12 tys. dolarów.

W śledztwie prowadzonym pod nadzorem wydziału ds. wojskowych Prokuratury Okręgowej w Poznaniu siódma osoba została wezwanie do prokuratury.

Reklama

Śledczy podejrzewają, że zatrzymani przez CBA mają związek z możliwymi nieprawidłowościami w organizowanych przez Oddziały Regionalne AMW w całym kraju publicznych przetargach na sprzedaż ruchomych rzeczy nie podlegających koncesjom oraz odpadów.

Reklama

Zmowy przetargowe

Według śledczych w tzw. zmowy przetargowe wchodziło kilku przedsiębiorców działających w branży obrotu złomem oraz odpadami. Dla osiągnięcia korzyści brali udział w przetargach w formie licytacji prowadząc je tak, by kupić sprzedawane rzeczy i odpady po minimalnych cenach - cenach wywoławczych, a potem sprzedawali je z zyskiem.

Zatrzymani działali zmową przetargową na szkodę Skarbu Państwa oraz osób biorących udział w przetargach. Dotychczasowa wartość zweryfikowanych w śledztwie przetargów wynosi ponad pół miliona złotych - podano w rozmowie z PAP. Prokurator zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze.

Śledczy przewidują, że sprawa będzie się dalej rozwijać i nie wykluczają kolejnych zatrzymań.