- Oczekujemy odpowiedzi pisemnej i wydaje się, że nasi partnerzy zrozumieli, że to powinno nastąpić, szybko, konkretnie i mieć formę pisemną – powiedział Ławrow na swojej dorocznej konferencji prasowej, podsumowującej aktywność dyplomacji Rosji w 2021 r.

Reklama

"Papiery" od USA i NATO

Rosja oczekuje, że USA zawrą w dokumencie odpowiedzi i ewentualne kontrpropozycje lub poprawki. - Nie będziemy czekać bez końca - podkreślił minister.

Reklama

Ławrow wskazał, że oprócz USA, pisemną odpowiedź na rosyjską propozycję powinno sformułować również NATO.

Rosyjski dyplomata zaznaczył przy tym, że osiągnięcie porozumienia w kwestiach, które Rosja określa jako "stabilność strategiczną", będzie zależało głównie od USA.

Militarna odpowiedź?

- W tej chwili nie ma sensu zgadywanie, jaka będzie odpowiedź Rosji na ewentualne odrzucenie przez USA rosyjskich propozycji w sprawie stabilności strategicznej – oznajmił Ławrow.

- Nie mogę dodać nic więcej do tego, co mówił prezydent Władimir Putin – powiedział Ławrow, pytany na konferencji prasowej w Moskwie o to, jak może wyglądać zapowiedziana przez Rosję "militarna odpowiedź" w przypadku braku dyplomatycznego porozumienia z USA i NATO.

- Ta reakcja może być różna i będzie zależeć od tego, co zaproponują nasi eksperci wojskowi – oświadczył Ławrow.