Zamieszkany przez ok. 13 mln ludzi Xian od grudnia zmaga się z ogniskiem wariantu koronawirusa Delta i objęty jest ścisłym lockdownem w ramach rządowej strategii "zero covid".

Reklama

Fala oburzenia

Opublikowane w mediach społecznościowych wstrząsające zdjęcia i nagranie przedstawiające kobietę siedzącą przed szpitalem na plastikowym krześle, w kałuży krwi, wywołały w społeczeństwie falę oburzenia na sposób egzekwowania surowych restrykcji przeciwepidemicznych w Xianie.

Według mediów kobieta nie została przyjęta do szpitala, ponieważ przedstawiony przez nią ujemny wynik testu na koronawirusa był nieco starszy niż 48 godzin, jak przewidują reguły.

Reklama

W ubiegłym tygodniu lokalne władze ogłosiły, że w związku ze sprawą ukarano kilku urzędników, a wysokiej rangi przedstawiciele służby zdrowia przepraszali za incydent. W czwartek poinformowano o wstrzymaniu pracy szpitala na trzy miesiące w celu poprawy jego działalności.

Kolejny skandal z odmową udzielenia pomocy

Na podobnych zasadach wstrzymano też pracę innego szpitala w Xianie, który również wywołał skandal związany z odmową udzielenia pomocy. Jeden z mieszkańców miasta twierdził, że jego ojciec zmarł w ubiegłym tygodniu, ponieważ odmówiono mu tam leczenia na serce z powodu "przepisów związanych z pandemią".

Reklama

Oba szpitale "nie wywiązały się ze swoich obowiązków ratowania życia", co doprowadziło do "opóźnień w ratowaniu, diagnozie i leczeniu krytycznie chorych pacjentów, wzbudzając uwagę społeczeństwa i wywierając negatywny wpływ społeczny" – ogłosiły władze miejscowej służby zdrowia.

Szpitalowi, który odmówił przyjęcia kobiety w ciąży, kazano zawiesić w obowiązkach menedżera generalnego i zwolnić z pracy część personelu, a druga placówka musi pożegnać się z prezesem, zawiesić wiceszefa i zwolnić główną pielęgniarkę jednego z oddziałów.

Od grudnia w Xianie wykryto ponad 2 tys. lokalnych przypadków Covid-19 i jest to największe ognisko tej choroby w Chinach od czasu kryzysu w Wuhanie z przełomu 2019 i 2020 roku. Obecnie, po tygodniach surowego lockdownu, bilanse potwierdzanych codziennie infekcji spadają, a w czwartek zgłoszono ich tylko sześć.

Mimo zaszczepienia zdecydowanej większości mieszkańców ChRL chińskimi szczepionkami władze w Pekinie obstają przy strategii „zero covid” i stanowczo reagują nawet na pojedyncze infekcje, by nie dopuścić do nawrotu pandemii na szeroką skalę. Obecnie surowe lockdowny dotyczą co najmniej 20 mln Chińczyków.