Urząd Antymonopolowy we Włoszech poinformował w czwartek, że kara została wymierzona za naruszenie jednego z artykułów traktatu o Unii Europejskiej w zakresie nadużywania dominującej pozycji. Według Urzędu Amazon wyrządził szkody konkurencji w dziedzinie logistyki i e-handlu.

Reklama

Gigantyczna grzywna dla Amazon

Pozycję koncernu określono w uzasadnieniu jako "absolutnie dominującą", która stwarza większe szanse na sprzedaż na jego platformie internetowej. Jednym z narzędzi, które to umożliwiają - wyjaśnił Urząd - jest serwis Prime dla stałych i wiernych klientów, dający szanse skorzystania z promocji w ramach takich inicjatyw, jak Black Friday czy Cyber Monday.

Postępowanie koncernu doprowadziło - według Urzędu Antymonopolowego - do powiększenia się przepaści między nim a konkurencją, działającą na polu dostaw i zamówień w internecie ze stratą dla małych i średnich firm.

Reklama

W wydanym oświadczeniu firma podkreśliła: "Głęboko nie zgadzamy się z decyzją Urzędu Antymonopolowego w sprawie konkurencji oraz rynku i złożymy od niej odwołanie".

Kara jest "nieuzasadniona i nieproporcjonalna" - stwierdzono w nocie. Zaznacza się w niej, że połowa rocznych sprzedaży we Włoszech dotyczy produktów małych i średnich firm. "Ich sukces jest centrum naszego modelu ekonomicznego" - podkreślono w komunikacie.