Von der Leyen odpowiadała na pytanie jednej z dziennikarek o przymus szczepień i propozycje greckiego rządu, by karać grzywną w wysokości 100 euro osoby powyżej 60 roku życia, które nie zaszczepią się do połowy stycznia 2022 r.

Reklama

"Wyłączna kompetencja państw członkowskich"

- Jest to wyłączna kompetencja państw członkowskich. Nie mogę dawać w tej sprawie żadnych rekomendacji. Jeśli chodzi o moje prywatne zdanie, gdyby 2-3 lata temu ktoś mnie zapytał, nigdy bym nie pomyślała, że mogę być świadkiem sytuacji, w której (...) mamy tę okropną pandemię, mamy szczepienia ratujące życie, ale nie są one wszędzie adekwatnie stosowane (...). Jest zrozumiałe i właściwe, żeby prowadzić tę dyskusję, jak możemy zachęcać i potencjalnie myśleć o obowiązkowych szczepieniach w Unii Europejskiej. To wymaga dyskusji. To wymaga wspólnego podejścia - oświadczyła szefowa KE.

Dopytywana o sens istnienia unijnych paszportów sanitarnych wobec wprowadzania przez jedne państwa, i rozważania przez inne obowiązku testów, Ursula von der Leyen podkreśliła, że cyfrowe zaświadczenia UE są historią sukcesu i są "niezbędne do pokonania pandemii".