Dziennik Gazeta Prawana logo

"Pewnego rodzaju panika" na rynkach. Mocna przecena akcji na warszawskiej giełdzie

26 listopada 2021, 16:15
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
GPW
Shutterstock
"Od początku dnia rynkami finansowymi kieruje wiadomość o pojawieniu się nowego wariantu koronawirusa, który został wykryty w RPA. Uczestnicy rynku wpadli w pewnego rodzaju panikę" – uważa analityk Michael/Ström Dom Maklerski Bartosz Wałecki.

W piątek na warszawskiej giełdzie doszło do mocnej przeceny akcji. Około godziny 16 indeks WIG20 spadał o 3,58 proc., WIG30 – o 3,34 proc. a indeks WIG – o 3,09 proc.

- Bartosz Wałecki.

Zwrócił on uwagę, że spadają rentowności obligacji. Według niego, wzrost awersji do ryzyka powoduje, że kapitał płynie do bezpiecznych aktywów, a więc w tym na rynek obligacji, co prowadzi do wzrostu ich cen.

-  – stwierdził Wałecki.

Kolejnym efektem piątkowej przeceny jest – jak wskazał analityk Michael/Ström Dom Maklerski – jest spadek ceny ropy naftowej. Cena ropy WTI do południa spadła o przeszło 6 proc. Zdaniem Wałeckiego, do tego dochodzą niedawne informacje odnośnie uwalniania rezerw ropy naftowej przez USA czy Japonię, przez co utrzymuje się presja na spadek cen, co może także obniżyć presję inflacyjną.

-  – ocenił Wałecki. 

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj