Wydział Komunikacji Społecznej Biura podał w czwartek PAP, że tym dwu zatrzymanym przez funkcjonariuszy z łódzkiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego osobom zarzuca się uszczuplenie należności z podatku VAT w obrocie paliwami na co najmniej 109 mln zł.

Reklama

Zatrzymanie "księgowej" mafii

"Agenci zatrzymali dwie kolejne osoby związane ze zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się przestępstwami skarbowymi na szkodę Skarbu Państwa przy obrocie obrotem paliwami. Grupa działała na terenie Polski w latach 2014-16" – poinformował wydział w rozmowie z PAP.

"W toku prowadzonego przez funkcjonariuszy CBA śledztwa ustalono, iż jedna zatrzymana kobieta pełniła rolę tzw. księgowej mafii - na polecenie członków grupy przestępczej prowadziła nieformalnie księgowość podmiotów występujących w łańcuchach dostaw paliwa z zagranicy do Polski" – wyjaśnił wydział.

Miała ona również podrabiać i wypełniać deklaracje podatkowe w imieniu szefów tzw. firm - słupów.

Reklama

"Znikający podatnik"

Według śledczych zatrzymany mężczyzna miał ułatwić organizatorom przestępstwa znalezienie osoby formalnie występującej w podmiocie jako "znikający podatnik" w jednym z łańcuchów dostaw paliwa do Polski.

CBA poinformowało, że oboje usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku zarzuty nieodprowadzenia podatku VAT z obrotu paliwami w kwocie nie mniejszej niż 109 mln zł.

Do tej pory w tym śledztwie łącznie zarzuty usłyszało ponad 190 osób – zaznaczył w rozmowie z PAP wydział.