UCE Research i SYNO Poland przeprowadziło sondaż na zlecenie Business Insider Polska ws. kar nałożonych na Polskę przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. niezlikwidowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz niewstrzymania działalności kopalni węgla brunatnego w Turowie.

Reklama

Płacić za Izbę Dyscyplinarną, ale nie za Turów?

"O ile przeciwników płacenia za kontynuację wydobycia węgla w Turowie jest więcej niż zwolenników takiego rozwiązania, o tyle już w przypadku kar za naruszanie niezależności sądownictwa proporcja jest całkowicie odwrotna" - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Business Insider Polska, o czym czytamy w sobotę na stronie internetowej portalu.

W sondażu zapytano, "czy według Ciebie, Polska powinna płacić karę nałożoną przez TSUE?", jak wskazano, chodzi o milion euro dziennie za niezlikwidowanie Izby Dyscyplinarnej SN.

Reklama

25,3 proc. respondentów odpowiedziało "zdecydowanie tak"; 15,7 proc. - "raczej tak"; 26,6 proc. - "zdecydowanie nie"; 11,8 proc. - "raczej nie"; 20,6 proc. - "nie wiem/ciężko powiedzieć".

"41 proc. ankietowanych sądzi, że powinniśmy zapłacić za zignorowanie orzeczenia, przeciwnego zdania jest 38,4 proc. Polaków" - zauważa Business Insider Polska.

Kolejne pytanie dotyczyło tego, "czy, według Ciebie, Polska powinna płacić karę nałożoną przez TSUE?", chodzi o pół miliona euro dziennie za kontynuację wydobycia w Turowie.

"Zdecydowanie tak" - odpowiedziało 16,2 proc.; "raczej tak" - 14,9 proc.; "zdecydowanie nie" - 32,8 proc.; "raczej nie" - 14 proc.; 22,1 proc. uznało, że "nie wie/ciężko powiedzieć".

Sondaż ws. kar nałożonych na Polskę został przeprowadzony na zlecenie BI Polska przez platformę analityczno-badawczą UCE Research i Syno Poland metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1057 Polaków w dniach 29 października-2 listopada 2021 r.