- Jednym z elementów, które są obecnie analizowane, a które sprawiają mi ogromną radość, jest fakt, że do Polski wróciło w ciągu 3 lat 300 tysięcy ludzi. Cieszy mnie, że udało się odwrócić wieloletni trend – mówił w środę premier Mateusz Morawiecki podczas kongresu Impact 21 w Poznaniu.

Reklama

Doktryna liberalna nie działa?

Dodał, że pandemia pokazała, że nie działa doktryna, według której to rynek wszystko powinien rozwiązać.

- Pandemia pokazała, że najtwardsi zawodnicy padali na deski, że firmy bankrutowały i rosło bezrobocie. Całe sektory wchodziły w trudny okres, który zresztą nadal trwa, czego przykładem może być sytuacja linii lotniczych, turystyki czy gastronomii. Z tego nas wyrwać może nie doktryna liberalna, ale połączenie siły rynku i z aktywnością zwinnego państwa, które może stworzyć najlepsze ramy do prowadzenia biznesu, które przyciąga ludzi z zagranicy – dodał premier Morawiecki.

Reklama

"U praźródeł sukcesu Polski leży naprawa instytucji fiskalnych"

- U praźródeł sukcesu Polski leży naprawa instytucji fiskalnych państwa i zmniejszenie luki VAT - oświadczył w środę na kongresie Impact premier Mateusz Morawiecki. Zastrzegł, że w kwestii luki VAT jest jeszcze wiele do zrobienia.

Reklama

Jak mówił Morawiecki, w ramach przygotowania Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju zidentyfikowano pięć głównych pułapek, z których Polska musiała się wydostać, a piątą z tych pułapek była słabość instytucji, do której zaliczono lukę w VAT.

- Ją się w dużym stopniu udało się domknąć, ale jeszcze niecałkowicie i daleka droga przed nami - oświadczył szef rządu. Jak dodał, bez stabilnych finansów publicznych nie ma rozwoju gospodarczego.

- Państwa zachodnie, które dla nas cały czas jeszcze są wzorem do naśladowania, mają całkiem inaczej ułożony system finansów publicznych. Tutaj jest jeszcze dużo do zrobienia, ale udało się wiele osiągnąć - stwierdził Morawiecki.

Jego zdaniem, dzięki temu co udało się osiągnąć, "mamy większą zdolność do wyjścia z kryzysu i poszukiwania dróg w przyszłość".