- Nasz obowiązek strzeżenia granicy Unii Europejskiej i strefy Schengen traktujemy niezwykle poważnie - oświadczył prezydent RP.

Reklama

Presja migracyjna

Duda podziękował Aderowi za "deklarację podzielenia się przez stronę węgierską doświadczeniami sprzed kilku lat, kiedy na granicę węgierską była ogromna presja migracyjna". - Węgierska straż graniczna sobie wtedy z tym problemem poradziła, nasi funkcjonariusze też wtedy wspierali stronę węgierską - zaznaczył.

Prezydent RP powiedział, że poinformował prezydenta Węgier o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. - Mogę pana prezydenta, jako najwyższego przedstawiciela kraju Unii Europejskiej zapewnić, że strzeżemy granic UE ze wszystkich sił, stosując wszystkie środki, jakie tylko są możliwe i legalne - zaznaczył Duda.

Stan wyjątkowy

Poinformował o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na pasie granicznym przy granicy polsko-białoruskiej i o tym, że w pilnowaniu granicy bierze udział również wojsko. - To zadanie jest realizowane w najlepszy sposób, jak to tylko możliwe - podkreślił prezydent Duda.