O problemach sieci Yobidoyobi, założonej w Krasnojarsku na Syberii, media poinformowały w piątek. Założyciel firmy Konstantin Zimin poinformował, że zaczął otrzymywać pogróżki telefoniczne. Zaatakowana została strona internetowa sieci.

Reklama

Atak hakerski

Do tych ataków doszło po tym, jak organizacja o nazwie Państwo Mężczyzn wezwała do zamieszczania negatywnych opinii o Yobidoyobi i nie płacenia za składane zamówienia. Szef organizacji Władisław Pozdniakow negatywnie wyraził się o zdjęciu z reklamy firmy, na której sushi jedzą razem czarny mężczyzna i trzy dziewczęta określone przez Pozdniakowa jako "białe Słowianki".

Jak podały media w miniony weekend, firma oświadczyła, że przeprasza "rosyjską nację" za fotografie i że usuwa "treści, które wywołały tę wrzawę".

Reklama

Bojkot Państwa Mężczyzn

Tymczasem sieć restauracji japońskich Tanuki w poniedziałek wezwała do blokowania kanału Państwa Mężczyzn na komunikatorze Telegram. Sieć oświadczyła, że będzie publikowała na swoich stronach internetowych zdjęcia "wspaniałych ludzi, przedstawicieli różnych religii, narodowości, ras i orientacji". Wyraziła też przekonanie, że "żadna z tych cech nie określa człowieka, bowiem wszędzie są dobrzy i źli".

Założona przez Zimina firma działa obecnie w 41 miastach Rosji. Pod koniec 2020 roku otworzyła swój punkt w Kazachstanie.