Duda na Dożynkach Gminy Tarnów

Reklama

Prezydent ocenił, że polskie rolnictwo jest coraz nowocześniejsze, coraz lepiej funkcjonuje, ale - jak dodał - rolnictwo, gdy staje się przemysłowe, "traci element swojskości".

Jest dla mnie rzeczywiście niezwykłe to, że polscy rolnicy cały czas potrafią wytwarzać wspaniałą, doskonałą żywność, dzięki której zdobywamy kolejne rynki eksportowe - mówił Andrzej Duda.

Polscy rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe. To niezwykłe dar, który polscy rolnicy, polska wieść ofiaruje całemu społeczeństwu - dodał.

Prezydent zapewnił, że w Polsce "żywności nie brakuje i nie zabraknie".

Prezydent: Polskie rolnictwo staje się coraz nowocześniejsze

Prezydent, który w sobotę w Zbylitowskiej Górze (woj. małopolskie) uczestniczył w Dożynkach Gminy Tarnów zauważył, że "rolnictwo staje się coraz nowocześniejsze, że wieś w związku z tym staje się coraz bardziej nowoczesna, że się zmienia.

Zaznaczył jednocześnie, że wieś "zachowuje swoją tradycję, zachowuje swoje wartości, przekazywane z pokolenia na pokolenie przez ojców synom, przez matki córkom, przez Koła Gospodyń Wiejskich, gdzie spotykają się pokolenia, poprzez Ochotnicze Straże Pożarne". Poprzez wszystkie inne formy działania - takie, choćby, które są także i organizowane przez parafie wiejskie - budując z jednej strony tradycję, umacniając ją właśnie poprzez przekazywanie z pokolenia na pokolenie, a z drugiej strony umacniając także lokalną wspólnotę. To jest ogromna wartość polskiej wsi - powiedział Duda.

Reklama

Cieszę się niezwykle, że zwłaszcza na przestrzeni tych ostatnich dziesięcioleci tak bardzo wzmocnił się ten komponent tradycji na wsi. Wzmocnił się dlatego, że jest coraz więcej osób w strojach regionalnych, jest coraz więcej Kół Gospodyń Wiejskich, jest coraz więcej tej wspólnej działalności i jest coraz więcej właśnie tego kontaktu międzypokoleniowego - mówił prezydent.

Duda podziękował rolnikom za ich trud. Wystarczy spojrzeć na te wieńce i korony dożynkowe - ileż z jednej strony kunsztu, ale z drugiej strony także serca i swoistej miłości do tego zboża, do tych płodów rolnych - widać w tych wspaniałych dziełach sztuki - nie waham się tego powiedzieć - powiedział.

Jestem tutaj też po to, żeby powiedzieć, że władze Rzeczpospolitej czynią wszystko co mogą, aby w jak największym stopniu pochylić się nad polskim rolnictwem i nad polskim rolnikiem, który jest pochylony nad swoim polem - mówił prezydent.

Ubezpieczenia dla rolników

Zwrócił uwagę, że "jest wiele zadań jeszcze do zrealizowania", chociaż jak dodał, "wiele się udało zwłaszcza na przestrzeni ostatnich lat". Ale zadań cały czas jest wiele i polskie rolnictwo będzie zawsze wymagało wszechstronnej opieki ze strony państwa, trzeba wiele elementów zrobić zwłaszcza tych systemowych chociażby w dziedzinie ubezpieczeń - tłumaczył.

Miałem w tym roku smutną sposobność bycia na terenach, gdzie nawałnice zniszczyły trud rolników, gdzie prawdopodobnie ze zbiorów chmielu i innych płodów rolnych, jabłek niewiele w tym roku będzie. Grad zniszczył płody rolne - zauważył prezydent.

Rozmawialiśmy na temat ubezpieczeń, potrzebne są tutaj systemowe zmiany i systemowe działania - dodał. Poinformował, że będzie rozmawiał na ten temat z premierem i ministrem rolnictwa. Zdaniem Dudy, "potrzebne jest także wzmocnienie realizacji sprzedaży bezpośredniej oraz wybudowanie portu zbożowego w naszym kraju, po to żebyśmy mogli działać sprawniej i sprawniej realizować działania eksportowe". To wszystko stoi przed nami - podkreślił.