AGROunia i rolnicy blokowali drogi wokół Piotrkowa Trybunalskiego. Na jednym z transparentów mieliście hasło „Wojna o polską wieś”. Kto z kim walczy?
Walczymy o przetrwanie. My obronimy polską wieś.
Ale kto atakuje?
Największą siłą, która atakuje wieś poprzez swoją bierność, jest rząd, który wpycha nas wszystkich w szpony korporacji dyktujących warunki naszej pracy. Wielki biznes podporządkowuje sobie nie tylko rolników, ale też całe łańcuchy dostaw żywności w Polsce. A trzeba pamiętać, że produkcja i bezpieczeństwo żywnościowe kraju to kwestia strategiczna.
Reklama
Na czym polega to wpychanie w szpony korporacji?
W Polsce funkcjonuje prawo, które powoduje, że małe, prywatne, rodzinne gospodarstwa, które są niezależne, upadają. Przejmowane są nie gospodarstwa, ale ich produkcja. To widać na przykładzie świń. Ci rolnicy, których gospodarstwa upadają, nie mają wyjścia, wchodzą w tzw. tucz nakładczy, czyli zagraniczna korporacja dostarcza rolnikowi świnie z Danii, pasze z Holandii i swoją opiekę weterynaryjną. Rolnik jest tylko pracownikiem i wynajmuje tej korporacji swoją chlewnię. Korporacja dyktuje warunki i ceny. Dziś nie ma wyjścia, bo chore prawo i chory rząd wykańczają polską produkcję.