W ciągu ostatniego tygodnia odnotowano 1855 przypadków Covid-19, to o 24 proc. więcej niż w poprzednich siedmiu dniach. W Sztokholmie w tym okresie liczba zakażeń wzrosła o 44 proc. Dwutygodniowy wskaźnik infekcji Covid-19 na 100 tys. mieszkańców wyniósł 32. Oznacza to, jak wskazano, że mimo wzrostów zakażeń wciąż utrzymuje się niski poziom rozprzestrzenienia się infekcji.

Reklama

Według Urzędu Zdrowia Publicznego, zagrożeniem dla bezpieczeństwa epidemiologicznego są powroty z wakacji z krajów, gdzie występuje duża liczba zachorowań na Covid-19. W ostatnim tygodniu 23 proc. pozytywnych testów pochodziło od osób, które przyjechały w ostatnich dniach z zagranicy. Władze zaapelowały, aby osoby powracające do Szwecji ograniczały kontakty towarzyskie, a także poddawały się testom na Covid-19.

Delta dominuje w Szwecji

Z badań szwedzkich ekspertów wynika, że bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa Delta dominuje w Szwecji od początku lipca, wypierając wariant Alfa. Główny epidemiolog kraju Anders Tegnell przekonywał w dzienniku "Dagens Nyheter", że rosnąca liczba zakażeń koronawirusem nie musi oznaczać początku czwartej fali. Za wcześnie na takie stwierdzenie. To może być jednorazowy wzrost - stwierdził.

Reklama

W Szwecji do tej pory co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko Covid-19 przyjęło 75 proc. dorosłej populacji, a dwie 47 proc.zys/ tebe/