W absolutnej większości krajów UE widać spowolnienie tempa szczepień - mówił Dworczyk. Kończą się bowiem zasoby osób chętnych - dodał. Poprosił więc wszystkich, by zachęcali ludzi do szczepionek, inaczej nie uda się powstrzymać czwartej fali.

Reklama

Dworczyk dodał też, że rząd na razie nie rozważa wprowadzenia rozwiązań rodem z Francji, Irlandii czy Grecji, bo władze wiedzą, jakie jest nastawienie Polaków do szczepień. Dlatego najpierw rządzący chcą wykorzystać wszystkie możliwości zachęcania do szczepień.

Niedzielski: Zegar tyka

Wszystkie analizy wskazują, że czwarta fala będzie się rozpędzać, bo jesteśmy w punkcie przesilenia - mówił minister Adam Niedzielski. Jak przyznał, bez utrzymania tempa szczepień, nie uda się powstrzymać czwartej fali. Dodał, że jeśli rząd zobaczy, że jest zagrożenie dla wydajności służby zdrowia, to zostaną wprowadzone obostrzenia. Niedzielski zapowiedział też, że będzie można mieszać szczepionki, jeśli po pierwszej dawcę wystąpi odczyn niepożądany.

Filip Nowak: Lekarze pierwszego kontaktu to źródło wiedzy o profilaktyce

Reklama

Zdaniem szefa NFZ, przychodnie będą dostawać zachęty finansowe za osiągnięcie odpowiedniego poziomu i tempa wyszczepialności.