Rzecznik MZ w rozmowie z TVN24 powiedział, że dotychczas w Polsce odnotowano 113 przypadków zakażenia wariantem Delta. Porównując do innych państw, na pewno nie jest to dużo - ocenił.

Reklama

Poinformował, że osoby zaszczepione, które miały kontakt z osobą zakażoną wariantem Delta, nie będą kierowane na kwarantannę. Dotychczas bowiem wielu inspektorów sanitarnych na kwarantannę kierowało wszystkie osoby po kontakcie z wariantem Delta.

Ale analizowaliśmy dokładnie wczoraj wyniki zakażeń wariantem Delta, Beta i Gamma. Tych przypadków mamy obecnie w Polsce 166 i jedynie niecałe 2 proc. przypadków, czyli dosłownie trzy przypadki, to są przypadki, kiedy po dwóch dawkach szczepienia odnotowaliśmy zakażenie - powiedział Andrusiewicz.

Kwarantanna osób zaszczepionych nie jest potrzebna

Reklama

Wyjaśnił, że oznacza to, że kwarantanna osób zaszczepionych nie jest potrzebna.

Mamy informację, że te szczepionki, które mamy w Polsce, są w pełni skuteczne i zapobiegają, nie tyle może zakażeniom, bo jak widać te trzy zakażenia się zdarzyły, ale zapobiegają hospitalizacji, zgonowi, poważnemu przejściu - powiedział.

Poinformował, że wobec osób zaszczepionych, które miały kontakt z wariantem Delta, będzie wdrażany jedynie nadzór sanitarny. Natomiast osoby niezaszczepione będą kierowane na kwarantannę.