Szef resortu zdrowia wraz z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem uczestniczyli w piątek w konferencji prasowej na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie inaugurując pilotażowy program profilaktyki krótkowzroczności "Dobrze cię widzieć" u dzieci z klas 1-3 z województwa lubelskiego.

Reklama

Kościół mógłby bardziej pomóc?

Minister Niedzielski powiedział, że "Kościół mógłby bardziej pomóc, jeśli chodzi kwestie szczepień".

Zaznaczył, że w przypadku liczby chętnych do szczepień przeciw COVID-19 "potrzebny jest nowy impuls". - Autorytet Kościoła mógłby bardzo w tym pomóc - ocenił szef MZ.

Poinformował, że są prowadzone w tej kwestii rozmowy z przedstawicielami Kościoła. Wspomniał, że planowane jest pewne przedsięwzięcie z udziałem archidiecezji lubelskiej, na razie minister nie chciał jednak zdradzać szczegółów.

- Chcemy poprosić o pomoc - oświadczył.

Prof. Flisiak: Kościół wyraził już swoje stanowisko

Nie liczyłbym na to, że Kościół w Polsce włączy się w promocję szczepień przeciwko Covid-19 - powiedział na antenie Radia ZET profesor Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Kościół wyraził już swoje stanowisko. Znając sposób postępowania episkopatu polskiego, nie sądzę, by był skory zmienić zdanie. Nawet jeżeli dojdzie do wniosku, że popełnił błąd - dodał

Kampania szczepień w Kościele

Kampania szczepień przeciwko Covid-19 w Stolicy Apostolskiej rozpoczęła się 13 stycznia. Wśród pierwszych osób znalazł się papież Franciszek i jego emerytowany poprzednik Benedykt XVI, o czym 14 stycznia poinformował dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni.

W lutym papież zaapelował o zapewnienie sprawiedliwej dystrybucji szczepionek przeciw koronawirusowi, nie według kryteriów ekonomicznych, lecz przy uwzględnieniu potrzeb wszystkich. W kwestii zdrowia nie może rządzić "logika zysku" - zaznaczył.

Wielu polskich biskupów już się zaszczepiło.

Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek 16 kwietnia wystosował apel do żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych w związku ze szczepieniami przeciw COVID-19. Zaznaczył w nim, że "na wojnie z koronawirusem, podstępnym i bezwzględnym wrogiem ludzkości, należy zaufać służbie zdrowia, sprawdzonym procedurom medycznym oraz jasnym wskazaniom papieża Franciszka" – podkreślił bp Guzdek i zaapelował: Szczepimy się!

Oświadczył wówczas, że sam jest już po pierwszej dawce szczepień. "Szczepieniom poddają się także księża kapelani, służący żołnierzom, funkcjonariuszom służb mundurowych, kombatantom oraz ich rodzinom" – napisał bp Guzdek.

Reklama