Attal wezwał do „absolutnej czujności” w wywiadzie dla stacji BFMTV-RMC, przypominając, że wariant Delta, wcześniej nazywany indyjskim, jest bardziej zakaźny niż Alfa (brytyjski).

Reklama

Widzimy, że sprawy mogą toczyć się bardzo szybko, dlatego ustanowiliśmy we Francji progresywny harmonogram znoszenia ograniczeń, przez które przechodzimy krok po kroku, ostatnie luzowanie odbędzie się 30 czerwca, ale zalecam czujność indywidualną i zbiorową - podkreślił Attal.

Wznowienie pandemii jest możliwe ze względu na wariant Delta – ocenił.

Zastrzegł jednocześnie, że „mamy broń, której nie mieliśmy rok temu, czyli szczepienia, to broń, która chroni przed epidemią". Im więcej będziemy się szczepić, tym bardziej będziemy w stanie chronić się przed wariantami - powiedział polityk.

Lekarze chcą powrotu noszenia maseczek

Tymczasem wielu lekarzy we Francji zaleca od września noszenia masek również w otwartej przestrzeni publicznej. Obowiązek ten został zniesiony we Francji w zeszłym tygodniu, poza najbardziej zatłoczonymi miejscami, takimi jak stadiony czy kolejki.

O ile zaszczepimy społeczeństwo, pandemia koronawirusa nie wróci, ale noszenie masek znacząco ograniczy rozprzestrzenianie się koronawirusa na jesieni. Uważam, że powinniśmy przywrócić obowiązek noszenia masek już we wrześniu – mówi PAP dr Marianne Branco uczestnicząca we francuskich misjach lekarzy w Afryce.