Mamy z Polską dobre stosunki sąsiedzkie, współpracujemy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, ale czasem jako sąsiedzi musimy rozwiązywać kwestie nieprzyjemne, jakimi są sprawy kopalni Turów – powiedział.

Reklama

Nie chcemy pogarszać stosunków z Polską - powiedział i dodał, że już widać, że to, co dzieje się wokół kopalni, zaczyna mieć wpływ na pogorszenie stosunków międzyludzkich w regionie.

Podkreślił, że celem jest minimalizacja lub wykluczenie negatywnego wpływu wydobycia na okolice kopalni. Chodzi o poziom wód gruntowych, hałas oraz zapylenie - wyjaśnił Brabec.

Brabec podczas konferencji odbywającej się w czwartek w Pradze powiedział, że celem, do którego strony będą dążyć w ramach prowadzonych rozmów jest znalezienie porozumienia w sporze o Turów.

Celem jest porozumienie, a nie sąd - powiedział minister środowiska Czech. Nas łączą ze stroną polską bardzo dobre relacje sąsiedzkie, współpracujemy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, jako sąsiedzi musimy rozwiązywać również niezbyt przyjemne sprawy, jak trudności w Turowie - zadeklarował Brabec.

Polityk powiedział, że "rozmowy mają doprowadzić do tego, żeby ograniczyć i zminimalizować wszelkie konsekwencje dla obywateli czeskich mieszkających w regionie libereckim, które mogłoby mieć poszerzenie kopalni". Chodzi tu m.in. o możliwe obniżenie lustra wody.

Brabec podczas konferencji stwierdził, że rozumie dążenie polskiego rządu do ochrony społeczności uzależnionej od wydobycia w Turowie i zatrudnienia przy nim. Są dwa stanowiska, dwie pozycje i musimy stworzyć porozumienie, które będzie odpowiedzialne - dodał minister.

Porozumienie ws, Turowa coraz bliżej?

Dzisiaj chcemy i musimy pogodzić obie perspektywy, interesy dwóch państw, ale przede wszystkim interesy lokalnej społeczności, bo jesteśmy w gronie przedstawicieli regionów - mówił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Po obu stronach granicy mamy kopalnie i mamy stąd pełne zrozumienie dla oddziaływania tych kompleksów przemysłowych na swoje otoczenie. Mamy zarówno świadomość tych pozytywnych oddziaływań (...) które dotyczą rynku pracy bezpieczeństwa energetycznego, ale mamy również świadomość tych trudniejszych, tych bardziej złożonych tych budzących wątpliwości - dodał minister.

Przyznał, że mieszkańcy po obu stronach granicy wiążą duże oczekiwania z tym, aby strona czeska i polska porozumiały się w sprawie Turowa.

Widzimy absolutną możliwość osiągnięcia porozumienia z Czechami ws. Turowa - mówił.