Chiny są gospodarczym rywalem, od którego oczekujemy pełnego przestrzegania zasad (handlu międzynarodowego) - podkreślił również francuski prezydent.

Reklama

Macron zaznaczył, że efektem spotkania przywódców krajów G7 będzie szybsza i szersza dystrybucja szczepionek przeciwko Covid-19 do krajów rozwijających się, a sama Francja przekaże im 60 mln dawek.

Macron mówi o nowym mechanizmie kontroli zbrojeń

Przekazał też, że podczas szczytu w Carbis Bay zaproponował, by USA i Europa stworzyły nowy mechanizm kontroli zbrojeń. Zdaniem Macrona ostatnie lata pokazały konieczność wypracowania "międzynarodowej kultury kontroli zbrojeń". Prace nad takim projektem powinny się zacząć między Europą i USA, ale później włączone w nie powinny być również wielkie potęgi, których agendy i wartości nie podzielamy - zaznaczył francuski przywódca.

Reklama

Polityk z zadowoleniem przyjął także zapowiedź środowego spotkania prezydenta USA Joe Bidena z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, które jego zdaniem "pozwoli wyjaśnić sporne kwestie". Macron wyraził również nadzieję, że ta rozmowa przyczyni się do spadku konfliktów w sferze cybernetycznej, na morzach i w przestrzeni kosmicznej.