Większość pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polacy, pracuje przede wszystkim w rolnictwie, leśnictwie i rybołówstwie. Często są zatrudniani za pośrednictwem agencji pośrednictwa pracy.

Reklama

Dynamiczny wzrost polskiej gospodarki powoduje, że agencje pracy tymczasowej w Holandii mają coraz mniej pracowników z Polski – powiedziała PAP Suzanne Steegman analityk z agencji badawczej Decisio.

Przeprowadziliśmy wiele badań: we Flevoland, Overijssel, Friesland, Gelderland, Limburg, Utrecht itp. – mówi Steegman wskazując, że ten trend można zaobserwować prawie wszędzie w Holandii.

Polacy w Holandii

Mniejsze zainteresowanie Polaków zatrudnieniem w agencjach pracy tymczasowej nie przekłada się natomiast na spadek przyjazdów do Niderlandów. Wg badań firmy Work Service z grudnia 2020 r. wynika także, że 28 proc. respondentów rozważających emigrację zarobkową wybrałoby Niderlandy.

Liczba Polaków w Holandii na przestrzeni kolejnych lat po 2007 r. systematycznie rośnie. Dynamika wzrostu nie jest w ostatnich latach tak duża, jednak obecnie roczny przyrost liczby zameldowanych rodaków wynosi 10 -12 tys. osób – powiedziała PAP Renata Kowalska, Konsul Generalny RP w Hadze.

Jak podaje Holenderski Urząd Statystyczny (CBS) w 2019 r. w Holandii pracowało ponad 900 tys. migrantów zarobkowych. Ponad połowa z nich pochodzi z krajów byłego bloku wschodniego.

Poprawiające się warunki zatrudnienia w Polsce powodują, że pracownicy stawiają coraz wyższe wymagania i chcą lepszych warunków pracy – mówi analityk.

Wg Decisio miejsca pracy, które wcześniej zajmowali Polacy, coraz częściej są zajmowane przez Bułgarów i Węgrów.

Jak zauważa prof. Jan Latten, demograf z Uniwersytetu Amsterdamskiego (UvA), Holandia się starzeje, dlatego firmy coraz częściej szukają pracowników zagranicą. Wprawdzie polska gospodarka ma się dobrze, to jednak ludzie z biedniejszych regionów mogą ciągle sporo zaoszczędzić z holenderskiej pensji, nawet jeżeli jest ona niska – powiedział portalowi RTL Latten.