Podobają się nam również rozwiązania podatkowe. Nawet zniesienie odliczenia składki zdrowotnej od podatku ma więcej zwolenników niż przeciwników. W koalicji rządowej trwa jednak dyskusja nad zmniejszeniem skali podwyżki składki dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Reklama
Opierając się na wynikach sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM, ułożyliśmy ranking propozycji z Polskiego Ładu. Badanie pokazuje, że największym poparciem cieszy się pakiet rozwiązań zdrowotnych. Badania profilaktyczne dla osób 40 plus i zniesienie limitów na wizyty u specjalistów popiera blisko 82 proc. badanych. A najbardziej ogólny postulat, czyli podwyżki wydatków na zdrowie do 7 proc. PKB, poparło 77 proc. pytanych.
Zdaniem Jerzego Gryglewicza, eksperta ds. zdrowia z Uczelni Łazarskiego, sondaż potwierdza, że priorytetem dla Polaków jest zdrowie. Dlatego tak dużą akceptacją cieszy się choćby pomysł zniesienia limitów. Mimo to, jak dodaje Gryglewicz, wysokie poparcie dla programu 40 plus jest zaskakujące.
Statystyki wskazują, że największym kłopotem jest przekonanie ludzi do korzystania z profilaktyki. Dlatego jeżeli z rządowej oferty badania się skorzysta tak dużo osób, to niewątpliwie będzie sukces – tłumaczy Gryglewicz. Oznacza to jednak, że dla osób, u których w ramach profilaktyki zostaną wykryte problemy, trzeba będzie przygotować opiekę medyczną.
Reklama
Jak oceniasz poniższe założenia programu Polski Ład? / Dziennik Gazeta Prawna