To zdumiewająca i skandaliczna sprawa. Mówimy o europejskim samolocie, europejskiej firmie, locie pomiędzy dwiema stolicami Europy. (...) To akt piractwa państwowego, który nie może pozostać bezkarny - powiedział Beaune w wywiadzie dla stacji BFM TV.

Reklama

Zaproponował zaostrzenie sankcji wobec białoruskich władz. Moglibyśmy rozszerzyć te działania na innych urzędników, o czym będzie mowa (w poniedziałek) wieczorem na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Europejskiej - powiedział polityk.

Zaproponował także wprowadzenie "zakazu lotów w białoruskiej przestrzeni powietrznej". Myślę, że byłoby to rozsądnym środkiem ochrony europejskich pasażerów po tym aresztowaniu, które potępiamy; tam (na pokładzie samolotu) było dziewięciu Francuzów – podkreślił.

Beaune zaznaczył, że Unia Europejska, podobnie jak Stany Zjednoczone, zażądała już uwolnienia opozycyjnego dziennikarza Pratasiewicza. Jest to reżim, który wykorzystuje tego rodzaju procedury – zauważył Beaune, mówiąc o Białorusi. Będziemy nadal wspierać opozycję polityczną, wzmocnimy sankcje - dodał.

Zatrzymanie samolotu

Samolot relacji Ateny-Wilno linii Ryanair został zmuszony do lądowania w Mińsku w niedzielę z powodu rzekomego ładunku wybuchowego na pokładzie. Władze Białorusi potwierdziły, że poderwały myśliwiec MiG-29 do pasażerskiej maszyny. Po lądowaniu w stolicy Białorusi zatrzymano tam Pratasiewicza, byłego współredaktora kanału Nexta, uznanego przez władze białoruskie za "ekstremistyczny".

Działania Białorusi potępiło w niedzielę wiele państw, w tym Polska, zarzucając władzom w Mińsku złamanie prawa międzynarodowego, piractwo, "terroryzm państwowy" i "porwanie samolotu", a także domagając się wyjaśnienia okoliczności tego zdarzenia i zdecydowanej reakcji społeczności międzynarodowej.