Podczas konferencji prasowej szef WHO wskazał również, że drugi rok pandemii najprawdopodobniej przyniesie więcej ofiar śmiertelnych niż pierwszy. Wyraził szczególne zaniepokojenie sytuacją w Indiach. Premier tego kraju Narendra Modi przekazał w piątek, że wirus rozprzestrzenia się na wsiach. Od początku pandemii w kraju koronawirusem zakaziło się już ok. 24 mln osób, a przez trzy dni pod rząd liczba zgonów w związku z Covid-19 przekraczała 4 tys.

Reklama

USA przekaże szczepionki na rzecz COVAX

Główna ekspertka WHO odpowiedzialna za Covid-19 Maria van Kerkhove zwróciła uwagę, że będą wykrywane kolejne warianty koronawirusa, zapewniła jednak, że "wiemy już, co wtedy należy robić".

WHO poinformowała, że jest w kontakcie ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie przekazywania szczepionek przeciwko koronawirusowi na rzecz COVAX. - (USA) wiedzą, że podzielenie się tymi dawkami może mieć bardzo dobry skutek w skali globalnej - powiedział starszy doradca organizacji Bruce Aylward.

Reklama

Rekomendacje WHO co do maseczek

WHO zwróciła uwagę, że jeśli dany kraj zamierza znosić obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej przez osoby zaszczepione przeciw Covid-19, powinien to czynić z ostrożnością, mając na względzie "intensywność transmisji wirusa w danym regionie oraz liczbę zaszczepionych".

Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) ogłosiły w czwartek, że osoby w pełni zaszczepione nie muszą nosić maseczek na zewnątrz ani w większości zamkniętych pomieszczeń.

Jak przekazał Reuters, od początku pandemii ponad 160 mln osób zakaziło się koronawirusem na całym świecie, a blisko 3,5 mln zmarło.